Strona głowna   I  Kontakt  I  Zamówienia  I   Cennik  I   Regulamin   I  Instrukcja obsługi   I  Instrukcja montażu młynka

 

Gastrocom

Amerykańskie rozdrabniacze

 i młynki kuchenne

 

 

 

Menu
Rozdrabniacze domowe

Dlaczego warto mieć młynek ?

Prezentacja działania młynka 

Często spotykam się z pytaniem co mi daje taki rozdrabniacz?

Pomijając wszystkie argumenty przede wszystkim wygodę w kuchni i porządek!.

W zależności od tego, gdzie mieszkamy, czy to jest dom jednorodzinny w mieście, mieszkanie w bloku czy dom jednorodzinny na wsi, można wskazać na różne  korzyści z używania młynka.

Zdecydowanie zalecane jest posiadanie tego urządzenia w kuchniach w domach wolnostojących lub modułów szeregowych w miastach i na przedmieściach, gdzie indywidualnie płacimy za wywóz śmieci. Najczęściej mamy jeden kontener, bo za każdy następny trzeba MPO lub innemu odbiorcy zapłacić dodatkowo. Jeżeli przykładowo mieszkamy w szeregówce, mamy jeden niewielki pojemnik, nie mamy miejsca na kompostownik, gdzie moglibyśmy składać część odpadów organicznych, to oszczędności z wykorzystania młynka są największe. Widać to szczególnie ostatnio po wejściu w życie "ustawy śmieciowej" częstotliwość odbioru śmieci się zmniejszyła i często pozostajemy ponad tydzień z cuchnącymi resztkami w koszu.

Wszystkie resztki obiadowe – okrawki, np. ziemniaki, surówki, kiszonki, ryże, kasze itp. zamiast lądować w naszym śmietniku, wędrują rozdrobnione do kanalizacji. Rozdrabniaczem możemy potraktować również wszystkie owoce, chleb, placki, torty a także wszelkiego rodzaju resztki mięsne z małymi kośćmi włącznie. Tak więc do kosza wrzucamy tylko tak zwane śmieci suche. Zyskujemy w ten sposób jeszcze większe oszczędności, nie mówiąc o ochronie środowiska. Gdyby we wszystkich mieszkaniach były młynki, dużo łatwiejsze zadanie mieliby i ludzie sortujący śmieci na wysypiskach.

Bardzo ważnym argumentem „za” ograniczeniem odpadów żywnościowych w koszach jest przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób roznoszonych przez zwierzęta i ptaki, które żywią się resztkami w śmietnikach. Można to szczególnie zaobserwować w dużych miastach - myszy i szczury w kontenerach, a także ptaki szczególnie gołębie.

Psujące się resztki organiczne powodują nieprzyjemny zapach i trudniej zachować czystość wokół śmietników.

Ktoś powie: a po co mi rozdrabniacz w bloku? Skoro i tak mam stała opłatę za wywóz śmieci.

W blokach gdzie nie ma zsypu jest chociażby uniknięcie przykrego zapachu z kosza na śmieci, oszczędność nóg - nie muszę tyle razy chodzić ze śmieciami do śmietnika – brak rozwijania się bakterii gnilnych. Odpady organiczne mogą stanowić nawet połowę wszystkich wytwarzanych przez nas śmieci. Oszczędzamy też i kręgosłup – resztki organiczne potrafią być ciężkie.

W blokach gdzie są zsypy wyeliminowalibyśmy też nieprzyjemny zapach i nieestetyczny wygląd. Często do niektórych klatek schodowych ciężko wejść, ze względu na charakterystyczny zapach rozkładających się tygodniami resztek organicznych. Sam widziałem jak do śmieciarki wsypywano zawartość kontenera do którego ktoś wyrzucił wcześniej stare słoiki z przeterminowanymi ogórkami, grzybami i innymi przetworami, zamiast znaleźć się w kanalizacji, skończyły w śmietniku brudząc wszystko i zanieczyszczając otoczenie.

 Ostatnim argumentem za stosowaniem rozdrabniacza jest wygoda. Nie trzeba chodzić z większymi resztkami do ubikacji. Wszystkie pozostałości np. po obiedzie trafiają do zlewu i nawet nie musimy się schylać aby je wyrzucić do kosza.

Rozdrabniacz powoduje także udrożnienie kanalizacji ponieważ nie ma możliwości aby większe odpadki dostały się do rury odprowadzającej w zlewie. Przy czym stopień rozdrobnienia odpadków zależy od rodzaju młynka.Ważne:

 Rozdrabniacz przeznaczony do mielenia odpadów wyłącznie organicznych, żywnościowych.

W czasie mielenia powinno się wlewać do rozdrabniacza zimną wodę-zapewnia ona chłodzenie młynka !!!!!

Do urządzenia nie wolno wrzucać: toreb plastikowych, sznurków itp., nie wolno wlewać gorących tłuszczów prosto z patelni. 

Wlot kanalizacji powinien znajdować się minimum 5 cm poniżej otworu wylotowego z rozdrabniacza.!!!!

Długość pracy ciągłej nie powinna przekraczać 3- 5min !!!